Na sjednici Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH održanoj 18.04.2018. godine usvojen je Nacrt zakona o obaveznim osiguranjima u saobraćaju/prometu, a dan kasnije tekst Nacrta ovog zakona je usvojen i na sjednici Doma naroda Parlamenta Federacije BiH, čime su se stekli uvjeti za otvaranje javne rasprave o ovom važnom zakonu za osiguravajuću industriju. Udruženje društava za osiguranje već provodi interne aktivnosti na usaglašavanju primjedbi i sugestija po osnovu ovog zakona i prema proceduri će ih dostaviti ovlaštenom predlagaču, Federalnom ministarstvu financija, uz očekivanje da će doći do korekcija koje će ići u pravcu zadovoljavanja interesa osiguranika i povećanja njihove zaštite te daljeg uređenja tržišta osiguranja od automobilske odgovornosti.
Kako je konstatovano u samom tekstu Nacrta zakona, Vlada Federacije BiH predložila je postepenu liberalizaciju i slobodno određivanje cijena osiguranja od autoodgovornosti donošenjem novog zakona o obaveznim osiguranjima. U provođenju navedene vrste osiguranja glavni problem je nepoštivanje administrativno utvrđene premije, tj. odredaba zajedničkog premijskog sistema osiguranja od autoodgovornosti i to kroz nelojalnu konkurenciju koja se ogleda u posrednom i neposrednom davanju nedozvoljenih popusta. Ove radnje utiču na porast troškova osiguranja, te dovode do slabljenja financijskog položaja osiguravajućih društava i nemogućnosti naknade štete osiguraniku u slučaju nastanka osiguranog slučaja.
Zato se, kako je obrazložila federalna ministrica finansija Jelka Milićević, predlaže fazna deregulacija i liberalizacija cijena osiguranja od autoodgovornosti, u razdoblju od šest godina, nakon kojeg će se preći na potpunu liberalizaciju cijena usluga osiguranja od autoodgovornosti. Slobodno određivanje cijena osiguranja od autoodgovornosti je sukladno principima funkcioniranja slobodnog tržišta, kao i sa zahtjevima direktiva Europske unije.
Uvođenjem sistema slobodnog određivanja cijena osiguranja od autoodgovornosti, domaće tržište osiguranja, kako je ocijenjeno, postalo bi konkurentnije, a to bi, između ostalog, moglo dovesti do fluktuacije cijena osiguranja od autoodgovornosti, a time i promjena u prihodima od premija osiguranja odnosno do pada prihoda. “Također, neophodno je da se harmoniziraju propisi na jedinstvenom tržištu osiguranju u BiH s obzirom na to da je 2015. godine novi zakon donesen u Republici Srpskoj”, dodala je Milićević.
Kako je rečeno, ponuđeno zakonsko rješenje u velikoj mjeri prati i uvažava dosadašnje tekovine pravnog sistema, a uz znatna poboljšanja kojima se izbjegava dosadašnja negativna praksa da se oštećenim osobama za identične ili skoro identične povrede, odnosno posljedice do kojih su te povrede dovele, dosuđuju različite novčane naknade.
(Izvor: Fena, udofbih.ba, foto: balkans.aljazeera.net)